5 תופעות של אחרי לידה שלא מדברים עליהן

נובמבר 26, 2019

5 תופעות של אחרי לידה שלא מדברים עליהן

כל מי שחוותה לידה יודעת שלידות מושלמות יש רק בסרטים ובסיפורים. גם אם יצאת מלידה טובה, בלי קרעים ותפרים, סביר להניח שתסבלי מתופעות כאלו ואחרות שיופיעו בתקופה של אחרי הלידה.

במאמר זה תוכלי לקרוא על כמה מאותן תופעות שאינן נחשבות סקסיות ועל כן אף אחד לא מדבר עליהן בפומבי, וחבל. תופעות אלו הן טבעיות לחלוטין ואף אישה שחווה תופעה כלשהי לא צריכה להתבייש בה או להרגיש לא נעים.

"כאבי מחזור" חזקים מאוד

אחת התופעות שקורות סמוך ללידה היא הרגשה של כאבי מחזור חזקים. אלו כמובן לא כאבי מחזור אלא כאבים של הרחם המתכווצת לה לאט, על מנת לחזור לגודלה המקורי. מי שתבחר להניק תרגיש את אותם כאבים במיוחד בזמן הנקה מכיוון שהנקה ידועה כמסייעת בכיווץ הרחם.

אם זוהי לך הלידה הראשונה הכאבים יהיו פחות מורגשים, אם בכלל תרגישי אותם. אבל החל מלידה שניה אותם כאבים רק גוברים ונהיים משמעותיים יותר מלידה ללידה.

ניתן לקחת משככי כאבים המותאמים להנקה אם את מניקה, ואם אינך מניקה תוכלי לקחת כל משכך כאבים שיסייע לך להכהות את התחושה הלא נעימה הזו.

טחורים

הרבה פעמים במהלך הלחיצות בצירים, מרוב מאמץ ולעיתים בגלל נשימה לא נכונה ולחיצות חזקות מאוד, יוצאים טחורים. זוהי לא חוויה נעימה כלל אבל יש הרבה מאוד שיטות להתגבר עליה.

ישנן משחות הומאופטיות שניתן למרוח, ניתן לעשות קומפרסים, להשתדל לא ללחוץ ולא להתאמץ בזמן מתן צואה. בעיקר צריך לתת לזמן לעשת את שלו. הגוף לאט לאט יחזור לעצמו והכל יסתדר.

בריחת שתן

בזמן ההריון נוסף לאישה משקל גוף לא קטן. אותו משקל לוחץ לכיוון שלפוחית השתן שמתחתיה ממוקמת רצפת האגן. רצפת האגן מאוד נחלשת במהלך ההריון עקב אותו משקל שהיא נושאת ועל כן הרבה פעמים יש בריחות שתן בתקופה שלאחר הלידה.

מומלץ מאוד לאחר תקופת משכב הלידה ללכת לפיזיותרפיסטית המומחית ברצפת האגן על מנת שתנחה אותך איך לפעול.

כמו כן מומלץ להתחיל לבצע פעילות גופנית משקמת כדוגמת פילאטיס שמסייעת רבות בחיזוק השרירים הפנימיים, ביניהם רצפת האגן.

אויר כלוא בפות

נשים שחוזרות לתרגל פעילות כגון פילאטיס או יוגה בתקופה שלאחר משכב הלידה חוות חוויה מוזרה של אוויר שכלוא בפות עקב תנועות של פתיחה וסגירה של הרגליים בעת התרגול.

האוויר הכלוא, כשהוא משתחרר, משמיע קול ממש כמו של נפיחה, מינוס הריח הלא נעים. תופעה זו קורית בגלל שהנרתיק התרחב במהלך הלידה ועדיין אינו חזור לקדמותו.

לכן הרבה פעמים נכלא בו אויר שמגיע מביצוע של תנועות שונות. התחושה הזו אינה נעימה ויכולה ליצור מבוכה בקרב אותה אישה שחווה את אותה תופעה. יש להתייעץ עם איש מקצוע בנושא וכמו כן להכיר את גופך ולהימנע מביצוע תרגילים שעלולים להביך אותך.

>>תרגילים לחיזוק רצפת האגן אצל נשים

כאבי שדיים וחלב מטפטף

מי שבחרה להניק יכולה לסבול, בעיקר בהתחלה, מגודש בשדיים שמוביל לכאבים עזים ולפעמים גם לדלקות בשד. מה שניתן לעשות הוא לשחרר את הגודש באמצעות סחיטה עדינה של השד מתחת למים נעימים במקלחת.

לא מומלץ לשאוב חלב כי הדבר רק יחמיר את התופעה. בעת שאיבת חלב הגוף מבין כי הוצא צריך לייצר חלב נוסף ועל כן הגודש רק יגדל.

ניתן גם לשים קומפרסים קרים על השדיים. בדרך כלל מספר ימים אחרי הלידה התופעה חולפת והגוף לומד בדיוק את כמות החלב שהוא אמור לייצר בהתאם לכמויות שהתינוק יונק.

חוץ מגודש ישנן נשים רבות שסובלות משפע של חלב והרבה פעמים מוצאות את עצמך עם חולצה רטובה לגמרי עקב טפטוף של השדיים.

יש פתרון קל מאוד – רפידות הנקה. יש כאלו חד פעמיות שניתן להחליף כל מספר שעות ולזרוק לפח את המשומשות, וישנן רב פעמיות שניתן לכבס. גם תופעה זו חולפת כשהתינוק קצת גדל והוא מתחיל לרווח בין הנקות.

ברור כי ישנן תופעות נוספות ולא נעימות שהאישה חווה לאחר לידה. במאמר זה קיבצנו רק חלק קטן מאותן תופעות. תהיי בטוחה כי את לא לבד ויש נשים שנמצאות איתך באותה הסירה. כל תופעה שקיימת, ניתנת לטיפול וחולפת בסופו של דבר, על כן היי חזקה ואל תאמרי נואש.

קריאה נוספת

שורש הפלא ההודי

אשווגנדה – צמח על מסתורי

אשווגנדה – צמח על מסתורי צמח האשווגנדה, צמח מרפא מיוחד במינו, מגיע אלינו מחלקים מסוימים באפריקה, כמו גם מהמזרח התיכון ומהודו. תחת שימושים מסוימים, יש

Read More »
לא כל רעיון יהפוך למוצר

לא כל רעיון הופך לאקזיט מצליח…

בישראל, אנו עדים בכל שנה לכמות הולכת וגדלה של יזמים שמקימים עוד ועוד חברות הזנק חדשות, הן בתחומי טכנולוגיה והן בתחומים נוספים. אנו שומעים רבות

Read More »
pizza

5 מתכונים חלביים וטעימים

במאמר זה אספנו עבורכם 5 מתכונים חלביים ופשוטים להכנה. למרות שבחלק מהמתכונים דרוש שימוש במיקסר או להתפיח מעט את הבצק, אין זה מסבך את ההכנה

Read More »