עצמאות בקרב ילדים – יוצרת תחושת שייכות אצל הילד

נובמבר 26, 2019

עצמאות בקרב ילדים – יוצרת תחושת שייכות אצל הילד

עצמאות היא חשובה אין בכך כל ספק. גם ילדים קטנים יודעים זאת ומגיע השלב ההתפתחותי בו הם רוצים לעשות הכל לבד, בלי עזרה, לבד לבד לבד.

אז איך מתעלים את השלב הזה לטובת הילד ולטובת המשפחה כולה? מלמדים אותם לעשות כל מיני דברים, בסבלנות ובמתינות.

ברגע שילד ילמד לעשות פעולות מסוימות לבדו כמו להתלבש לבד, לנגב אחריו בשירותים לבד וכן הלאה, הוא יחסוך מההורים שלו התעסקות בדבר ויפנה אותם לדברים אחרי.

כך שזהו מצב בו כולם יוצאים מורווחים – גם ההורה שמתפנה וגם הילד שלומד להיות עצמאי ובכך תחושת המסוגלות העצמית שלו עולה ועולה.

מלבד תחושת המסוגלות שהילד מרוויח מלעשות דברים הקשורים אליו לגמרי לבד, אם הילד ישתתף גם במטלות מסוימות שקשורות לתחזוקת הבית הרגשת השייכות שלו תעלה בקרב המשפחה והוא ירגיש כחלק ממשהו גדול שנקרא משפחה.

הוא ירגיש כי זקוקים לו, הוא ירגיש כי הוא חשוב ועל כן תחושה זו תתעצם מפעם לפעם.

שתפו את הילדים מטלות הבית השונות

אם כן שתפו את ילידיכם במטלות הבית השונות. למדו את הילד שלכם לשטוף כלים, להכניס כלים למדיח, להפעיל את מכונת הכביסה, לתלות כביסה, לקפל כביסה וגם לסדר אותה בארונות השונים בבית.

יש עוד כל כך הרבה מטלות שניתן ללמד את הילד ובכך לסייע לו להרגיש חלק מכולם ושהוא שווה הרבה.

לעיתים תהליך הלימוד יארך זמן מה, והם לא יעשו זאת בצורה המושלמת שאתם ההורים עושים כל דבר, אבל היו זהירים עם זה ותעודדו את הילד להמשיך.

אל תתסכלו אותו ותעשו במקומו, כי כך שני הצדדים יפסידו. אם לדוגמא הילד שלכם מכניס כלים למדיח בצורה שונה ממה שאתם רגילים ורוצים, תתנו לו לעשות זאת בדרך שלו.

לאחר שהוא ילך לישון סדרו את הכלים שוב בעצמכם, אבל לרגע אל תמעיטו בערך העבודה שהוא עשה. אם הדבר מפריע לכם תוכלו ללמד אותו בשנית איך להכניס כלים למדיח בזמן שזוהי המטלה שלכם, וגם את זה תעשו בצורה רגישה ומותאמת.

תסמכו עליהם שהם מסוגלים לבד

לסמוך ולשחרר לילד זו לעיתים משימה לא פשוטה. בכלל, המעבר מהורות מטפלת שנותנת לילד הכל להורות שסומכת על הילד ונותנת לו להתנסות לבדו היא כלל לא פשוטה להרבה מאוד הורים.

אבל זהו שלב שגם אנחנו בתור הורים, צריכים לעבור. ברגע שנדע לשחרר לילד שלנו ולסמוך עליו באמת, הילד ירגיש כי הוא מסוגל ויפתיע אותנו בכל יום מחדש.

אל תיבהלו מילד שבוכה מתסכול כשהוא לא מצליח משהו שלימדתם אותו בפעמים הראשונות. היו שם בשבילו ותתמכו בו. אימרו לו כי אתם מאמינים בו אבל אל תעשו בשבילו.

ככל שהילד יתאמן ויתנסה כך הוא ישתפר מדי יום בביצוע הפעולות השונות שלימדתם אותו עד שידע לעשותן באופן מושלם.

>>מחשבה חיובית יוצרת מציאות חיובית

אל תתייאשו מהם ותנו להם ללמוד מהניסיון

על כן אל תאמרו נואש. גם אם הילד שלכם לא מצליח לנעול סנדלים לבד בפעם המאה, תיתנו לו להמשיך לנסות.

אל תשדרו לילד שלכם בשום אופן כי נואשתם ממנו ושהוא אינו מסוגל. להפך, תמשיכו לתמוך, גם כשקשה לכם, גם כשמדגדג לכם בקצות האצבעות לעזור לו.

רק ככה הילד ילמד. ניסוי וטעייה. זוהי הכנה נפלאה לחיים האמיתיים שבחוץ. אתם ההורים, נותנים לילד את הכלי החשוב יותר לחיים והוא להתמודד עם משימה באופן עצמאי ולא להתייאש.

קריאה נוספת

6 ספרי ילדים חינוכיים ומומלצים

6 ספרי ילדים חינוכיים ומומלצים

ספרי ילדים יש בשפע. בכל שנה יוצאים עוד ועוד ספרים חדשים של סופרים מוכרים וסופרים אנונימיים. קשה לעקוב איזה ספר הוא חינוכי וטוב ואיזה אינו

Read More »