6 ספרי ילדים חינוכיים ומומלצים

נובמבר 26, 2019

6 ספרי ילדים חינוכיים ומומלצים

ספרי ילדים יש בשפע. בכל שנה יוצאים עוד ועוד ספרים חדשים של סופרים מוכרים וסופרים אנונימיים.

קשה לעקוב איזה ספר הוא חינוכי וטוב ואיזה אינו מצליח לעמוד במשימה. כיום הרבה מהאנשים שכותבים ספרי ילדים, מוציאים אותם בהוצאה עצמית ולכן אין פיקוח על אותם ספרים של הוצאות הספרים הוותיקות.

דבר זה יוצר מצב של שפע כמותי בספרים חדשים, אבל לאו דווקא באיכות גבוה. במאמר זה אספתי עבורך ספרים שאינם חדשים, חלקם אפילו ותיקים מאוד, על מנת להנגיש לך ספרים עם מסרים חינוכיים טובים.

"משהו אחר" – קתרין קייב

"משהו אחר" יצא לאור בשנת 1994. המסר העיקרי שלו הוא קבלת השונה וסובלנות. גיבור הספר ששמו הוא "משהו אחר" ניחן במראה קצת שונה ובהרגלים מוזרים. הוא אינו משחק במשחקים שכולם משחקים ולא אוכל את אותם מאכלים.

עצם השונות שלו גורמת לסביבה שלו להוקיע אותו ממנה. יום אחד מגיע "מישהו" (שמו של גיבור המשנה בספר) אשר מנסה להיות חבר של "משהו אחר".

"משהו אחר" אינו רוצה בחברתו של "מישהו" בגלל שהוא שונה ממנו ומבקש ממנו לעזוב. לאחר רגעים ספורים "מישהו אחר" מבין כי הוא התנהג ל"מישהו" בדיוק בצורה בו כולם מתנהגים אליו.

הוא רץ ומשיג את "מישהו" ומזמין אותו להיות חבר שלו. בסופו של דבר הם הופכים להיות חברים טובים מאוד.

ספר מקסים עם איורים נהדרים אשר מטפל בסוגיה של קבלת האחר בצורה חיובית ואפילו שוזר מעט חוש הומור וממחיש לילדים שגם אם אתה שונה מכולם אתה עדיין יכול להצליח בחיים ולמצוא לך חברים שיקיפו ויאהבו אותך, בדיוק כמו שאתה.

"העץ הנדיב" – של סילברסטיין

"העץ הנדיב" זהו ספר מוכר בהרבה בתים בישראל. יצא לאור לראשונה בשנת 1964 ותורגם ליותר מ30 שפות. גרסתו בעברית יצאה לאור בשנת 1980.

הספר מספר על עץ וילד. העץ אוהב מאוד את הילד ומוכן לתת לו הכל, ללא כל תנאי או תמורה. הילד לוקח ולוקח ולוקח עד שלעץ לא נשאר דבר לתת לו חוץ מגזע כרות לשבת עליו.

כל העת העץ מאושר, גם כשהילד לוקח לו את כל התפוחים, גם כאשר הוא לוקח את כל הענפים וגם כאשר הוא כורת את גזעו. תמיד הוא שמח לבואו של הילד, גם אם חלף זמן רב.

הספר מסמל את המסר החשוב של אהבה ללא תנאי. לא משנה מה הילד עשה – העץ תמיד היה שם בשבילו בטוב וברע, ולא ביקש דבר חוץ מאת נוכחות הילד עצמו.

"סיר הסירים" – אלונה פרנקל

"סיר הסירים" זהו ספר קלאסיקה ישראלי העוסק בגמילה מחיתולים, ויצא לאור בשנת 1975.הכותבת אלונה פרנקל היא סופרת ישראלית אהובה שהוציאה לא מעט ספרי ילדים חינוכיים.

נפתלי הוא גיבור הספר (אשר מככב בעוד ספרים של הכותבת), אמא של נפתלי, גיבורת המשנה, תומכת בו ומלווה אותו לאורך כל התהליך. הסופרת נותנת לנו הצצה לתהליך הפרידה מהחיתול יחד עם הכישלונות ועם ההצלחות שבדרך.

הורים רבים משתמשים בספר זה על מנת להכין את הילדים שלהם לתהליך הגמילה מהחיתול והילדים מתלהבים מהסיפור ולומדים ממנו רבות.

"מעשה בחמישה בלונים" – מרים רות

"מעשה בחמישה בלונים" נחשב לאחד מספרי הקלאסיקה הישראלים האהובים והמוכרים בכל הזמנים. הסיפור הוא פשוט, קריא וקצר ועל כן ילדים מאוד אוהבים אותו.

מרים רות כותבת באופן נפלא ונגיש ומורגש כי הייתה לה נגיעה לעולם הילדים (הייתה גננת במקצועה).

חמישה ילדים יש בסיפור וגם חמישה בלונים. כל ילד מקבל בלון בצבע אחר ולכל ילד קורה מקרה שונה עם הבלון, שבסופו של דבר מתפוצץ או עף גבוה ונעלם.

הסיפור הזה יכול ללמד את הילדים על אכזבות, על קבלת מצב חדש וזוהי גם הזדמנות נהדרת ללמוד צבעים.

"דירה להשכיר" – לאה גולדברג

עוד קלאסיקה ישראלית של סופרת ומשוררת חשובה ואהובה מאוד הלא היא לאה גולדברג. בספר עצמו ניתן למצוא 3 סיפורים שונים: "דירה להשכיר", כך ולא כך" ו"מעשה בשלושה אגוזים".

ההמלצה פה מתמקדת בסיפור "דירה להשכיר" ולא בשני הסיפורים האחרים. כבר בשנת 1948 יצא סיפור זה לאור במהדורה של עיתון "משמר לילדים".

בשנת 1959 הוא יצא לאור כספר בפעם הראשונה, אבל המהדורה המוכרת לכולם היא המהדורה שיצאה בשנת 1970 המכילה את שלושת הסיפורים כולם ואת האיורים הנפלאים של שמואל כץ.

בסיפור מסופר לנו על בניין בן חמש קומות, בכל אחת מהקומות ניתן למצוא חיה אחרת שגרה. העכבר שגר בקומה העליונה עזב את הדירה והחיות האחרות מפרסמות שלט" דירה להשכיר".

חיות מסוגים שונים מתעניינות בדירה המוצעת להשכרה. החיות הללו מחליטות שלא לשכור בגלל שאינם אוהבים דייר זה או אחר, שכבר גר בבניין, מסיבות שונות ולא רלוונטיות.

מי ששוכרת לבסוף את הדירה היא היונה, שלמרות שהדירה מעט קטנה בעיניה, היא אוהבת את השכנים כולם.

באמצעות ספר זה אפשר ללמד את הילדים על סטריאוטיפים ודעות קדומות – כמה הן מובילות לדברים לא חיוביים וקונפליקטים רבים ללא שום סיבה אמיתית. היונה, הלא היא סמל השלום, היא זו שנמנעת מכל אלו ולכן בוחרת להשתקע בדירה להשכרה.

הספר מחנך לסובלנות ולקבלת האחר למרות השונות. אף על פי שנכתב לפני כל כך הרבה שנים, הוא רלוונטי היום בדיוק כמו שהיה פעם.

>>5 ספרים מצוינים למבוגרים שכדאי לקרוא

קריאה נוספת

שורש הפלא ההודי

אשווגנדה – צמח על מסתורי

אשווגנדה – צמח על מסתורי צמח האשווגנדה, צמח מרפא מיוחד במינו, מגיע אלינו מחלקים מסוימים באפריקה, כמו גם מהמזרח התיכון ומהודו. תחת שימושים מסוימים, יש

Read More »
לא כל רעיון יהפוך למוצר

לא כל רעיון הופך לאקזיט מצליח…

בישראל, אנו עדים בכל שנה לכמות הולכת וגדלה של יזמים שמקימים עוד ועוד חברות הזנק חדשות, הן בתחומי טכנולוגיה והן בתחומים נוספים. אנו שומעים רבות

Read More »
pizza

5 מתכונים חלביים וטעימים

במאמר זה אספנו עבורכם 5 מתכונים חלביים ופשוטים להכנה. למרות שבחלק מהמתכונים דרוש שימוש במיקסר או להתפיח מעט את הבצק, אין זה מסבך את ההכנה

Read More »