טקס שינה – מה זה ואיך עושים את זה?

נובמבר 26, 2019

טקס שינה – מה זה ואיך עושים את זה?

שינה אצל ילדים היא נדבך חשוב מאוד להתפתחות תקינה. על כן חשוב כי הילד ילך לישון בכל יום בשעה המתאימה לו לפי הגיל בו הוא נמצא וכמו כן שישן לילה שלם ברציפות.

כל ילד מסוגל לכך וגם תינוקות קטנים מאוד מצליחים במשימה זו, הכל תלוי בהקניית ההרגלים שמעניקים ההורים.

טקס שינה הוא אחד מההרגלים החשובים ביותר שיש להקנות לילד מגיל לידה. מהו בדיוק טקס שינה? על מה הוא משפיע ואיך מבצעים אותו? כל זאת ועוד במאמר שלפניכם.

לכל משפחה טקס שינה ייחודי משלה

נתחיל מכך שטקס שינה יכול להופיע במגוון צורות וכל משפחה מייצרת את טקס השינה שמתאים לאופי שלה ולצרכים שלה.

אז מה זה טקס שינה ומה התפקיד שלו? טקס שינה זהו טקס שמוביל את הילד לשינה בדרך רגועה ונעימה ומכין אותו לשנת הלילה שלו.

תחשבו על עצמכם לרגע – האם הייתם מצליחים להירדם רגע אחרי שקפצתם על טרמפולינה והשתוללתם? סביר להניח שלא ושהייתם זקוקים לדקות ארוכות של הירגעות והסדרת נשימה.

מכאן כנראה שהייתם הולכים למקלחת נעימה על מנת להוריד מעליכם את היום. לאחר המקלחת סביר כי הייתם רגועים יותר, נכנסים למיטה וקוראים ספר עד שהעיניים היו מסמנות לכם שהגיע הזמן לישון.

ילד לא שונה מכם בהרבה בעניין הזה. השוני הוא שהוא צריך יד מכוונת שתסייע לו בתהליך זה, בעוד אדם מבוגר עושה זאת בעצמו באופן אינסטנקטיבי.

במשפחה בה יש ילד אחד קל יותר לבצע טקס שינה. אבל גם כאשר יש מספר ילדים הדבר אפשרי וניתן. הכל תלוי בהורים ובמוטיבציה שלהם לקיים טקס מסוג זה.

דוגמא לטקס שינה – ארוחת ערב משפחתית, מקלחת רגועה, בקבוק / הנקה (למי שזקוק), סיפור קצר ורגוע, סבב לילה טוב לכל בני הבית וכל הצעצועים, כניסה רגועה לשינה במיטה עם שיר קבוע, כיבוי אורות ואמירת לילה טוב.

אפשר כאמור לעשות טקס שינה שמתחיל במקלחת, לאחריה ארוחת ערב, לאחר מכן סיפור ואז כניסה למיטה. השוני בסדר הדברים לא מהותי, רק ההקפדה וההתמדה.

תינוק שמגיל אפס מבצע טקס שינה מסוג זה רגיל לכך ומבין כי ברגע שמתחיל טקס השינה שלו, הוא מתחיל להירגע והוא כבר יודע ומבין כי עוד מעט נפרדים מהיום שהיה והולכים לישון.

>>עצמאות בקרב ילדים – יוצרת תחושת שייכות אצל הילד

טקס שינה מתאים מגיל אפס

הורים רבים סבורים שתינוק בן יומו לא צריך סדר בחיים. אני לא מסכימה עם סברה זו וחושבת כי כל תינוק צריך סדר מסוים ועל כן עם כל ילד מילדי, התחלתי עם טקס שינה קבוע ממש בימים הראשונים שלו בעולם.

לא אשקר שגם לי טקס שינה עושה סדר ומרגיע אותי. אבל אני רואה כי המרוויח העיקרי מכך הוא הילד. ללכת לישון באופן הדרגתי ורגוע, כל יום באותה צורה מרגיע את הילד מאוד, והוא יודע מה מצופה ממנו.

 

הקפדה על טקס שינה תוביל לשינה איכותית וארוכה

אני כאמור הקפדתי על טקסי שינה עם הילדים שלי, ומקפידה עדיין. הילדים שלי לא מתווכחים לפני השינה, לא עושים עניינים והולכים לישון בכל יום באותו אופן.

השינה שלהם איכותית וארוכה. אין קימה באמצע הלילה, אין התעוררויות סתמיות, אין שתית מים, הנקה או אכילת בקבוק באמצע הלילה, בקיצור גם הילדים שלי וגם אני ובן זוגי ישנים לילות רצופים ונעימים.

אם עדיין לא ניסיתים להכניס טקס שינה לסדר היום המשפחתי שלכם, תמיד תוכלו לעשות זאת. נכון שבהתחלה יהיה קשה להטמיע את ההרגל הזה כי הוא חדש ולא מוכר, בדיוק כמו כל דבר חדש בחיים.

אבל לאט לאט אתם תראו כמה הוא עוזר לכם ולילידכם לסיים את היום באופן נעים ורגוע, והכי חשוב- לישון לילה שלם ברציפות.

קריאה נוספת

שלוש תרופות סבתא לכאב גרון

3 תרופות סבתא לכאב גרון

מי לא סובל מדי פעם מכאבי גרון? כולנו, בעיקר בחורף. התרופות הקונבנציונליות לעיתים עוזרות ולעיתים לא, ולא ניתן לצרוך אותם לאורך תקופה ממושכת מדי, לכן

Read More »